او سازمان ملل را بازوی آمریکا دانست که هر طور بخواهد آن را به کار می‌گیرد و تأکید کرد که تجربه 42 ساله سوریه در روابط با آمریکا می‌گوید که شایسته نیست کسی به رئیس جمهوری در آمریکا دل خوش کند.

بشار اسد در گفتگو با خبرگزاری «پرنسا لاتینا» کوبا، جنگ علیه سوریه را جنگی فراگیر دانست اما گفت که دمشق با همه گروه‌های تروریستی به مبارزه ادامه می‌دهد.

 

* * *

اسد گفت: اردوغان از کودتا برای اجرای طرح های افراطی خود که همان طرح اخوان المسلمین ترکیه است، استفاده می کند و این برای ترکیه و کشورهای همسایه آن از جمله سوریه خطرناک است.

رئیس جمهور سوریه تصریح کرد که غرب هیچ کشور مستقلی را نمی پذیرد و سوریه بهای استقلال خود را می دهد، اما در عین حال یک انسجام قوی بین سوریه و آمریکای لاتین در سطح سیاسی وجود دارد و آمریکای لاتین نمونه ایده‌آل و مهم در جهان درباره چگونگی بازگشت ملت ها و دولت ها به استقلال خود هستند.

مشروح گفتگوی بشار اسد با خبرگزاری کوبایی «پرنسا لاتینا» به شرح زیر است:

رئیس جمهور سوریه در پاسخ سوالی درباره ارزیابی اوضاع نظامی کنونی دشمن خارجی و تروریست ها علیه سوریه گفته که بیش از 100 تبعه مختلف تروریستی در جنگ علیه سوریه شرکت دارند که مشخصا از کشورهایی مانند عربستان، قطر و ترکیه زیر نظر کشورهای غربی از جمله فرانسه و آمرکیا حمایت مالی و تسلیحاتی و لجستیکی می شوند.

اسد افزود: اما از زمانی که روس ها تصمیم به مداخله نظامی گرفتند و از ارتش سوریه در مقابله با تروریست های سوریه از جمله «جبهه النصره» و «داعش» و دیگر گروه های تروریستی حمایت کردند، کفه ترازو علیه ترویست ها و به نفع ارتش سوریه شد و نیروهای سوری نیز با پیشروی در مناطق مختلف، این گروه ها را متحمل شکست های سنگین کرده‌اند.

رئیس جمهور سوریه گفت: ترکیه طی دو ماه گذشته از مرزهای خود تروریست ها را روانه حلب کرد تا بر این شهر مسلط شوند، اما شکست خوردند. در واقع ارتش سوریه در حلب و اطراف آن پیشروی داشته است و توانست تروریست ها را محاصره کند.

بشار اسد تصریح کرد: اولویت ارتش سوریه قبل از هر چیزی مقابله با داعش، جبهه النصره، احرار الشام، جیش الاسلام است. این چهار گروه تروریستی با ایدئولوژی که دارند به صورت مستقیم با القاعده در ارتباط هستند.

رئیس جمهور سوریه تاکید کرد که جنگ علیه سوریه جنگی فراگیر و همه جانیه است که به حمایت از تروریست ها منحصر نمی شود، بلکه حامیان تروریست از یک سو از تروریست ها حمایت می کنند و از سوی دیگر، جنگ سیاسی بین المللی علیه سوریه به راه می اندازند و در جبهه سوم نیز اقتصاد سوریه را هدف قرار می دهند و تروریست ها را به نابودی زیربنای سوریه تشویق می کنند.

وی در عین حال تاکید کرد که دمشق همه تلاش خود را برای توسعه زیربنایی اقتصاد سوریه با وجود اقتصاد کنونی بویژه پس از پیشروی ارتش در مناطق مختلف کشور به کار می گیرد.

رئیس جمهور سوریه در ادامه گفت‌و‎گوی خود با خبرگزاری کوبایی به نقش سازمان ملل و شورای  امنیت در مذاکرات صلح سوریه در ژنو اشاره کرد و گفت: سازمان ملل و شورای امنیت در واقع بازوی آمریکا هستند و آمریکایی‌ها از این نهاد بین المللی برای اجرای سناریوی و تحمیل خواسته های خود استفاده می کنند، به طوری که می توان گفت اگر چین و روسیه نبودند سازمان ملل به یک نهاد کاملا آمریکایی تبدیل می شد.

بشار اسد خاطرنشان کرد: آمریکایی با استفاده از تروریست ها بازی های خود را انجام می دهند، نه اینکه بخواهند آنها را شکست بدهند، برخلاف آن چیزی که از روس ها شاهد هستیم.

اسد اعلام کرد که ارتباط دولت های آمریکا با هر گروه یا حزب هر کشوری، در راستای منفعت آن کشور یا مردم آن نیست، بلکه در راستای طرح ها و برنامه های آمریکایی است.

رئیس جمهور سوریه گفت: سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چرا آمریکایی از هر گروهی در سوریه حمایت می کنند. قطعا این برای مردم سوریه نیست...بلکه برای اجرا کردن سناریوهای خود که یکی از آن تقسیم و تجزیه است، استفاده می کنند. آنها برای وحدت مردم عمل نمی کنند بلکه دقیقا عکس آن یعنی برای تقسیم و دوستگی اقدام می کنند. بنابراین آنچه که مشخص است این است که این حمایت آمریکا به «داعش» یا «جبهه النصره» و نه مقابله با تروریست ها مربوط نمی شود.

رئیس جمهور سوریه در مورد کودتای نظامی اخیر ترکیه و تأثیر آن بر این کشور و سوریه گفته که این کودتا بازتاب بی‌ثباتی و تنش‌های داخلی ترکیه به ویژه در سطح اجتماعی است و اینکه در این کشور چه کسی روی کار بیاید، موضوعی داخلی است و وی همانند اردوغان در امور کشورش دخالت نخواهد کرد و نخواهد گفت که اردوغان باید برود یا بماند.

وی از بازداشت و اخراج‌ قضات و شخصیت‌های دانشگاهی از مناصب خود در ترکیه انتقاد کرد و گفت: دانشگاهیان، قضات و جامعه مدنی ترکیه چه ارتباطی با کودتا دارند ... این کارها منعکس کننده اهداف و نیت‌های پلید اردوغان است و اردوغان از کودتا برای استفاده از سناریوی های افراطی و اخوانی خود استفاده می کند و این مسئله برای ترکیه و کشورهای مجاور از جمله سوریه بسیار خطرناک است.

بشار اسد در پاسخ به سوالی درباره رابطه دولت سوریه با معارضان داخی و تفاوت آن‌ها با سایر گروه‌ها عنوان داشت: ما با معارضان داخلی روابط خوبی داریم که این روابط بر اساس اصول ملی و میهنی است و می‌توان با آن‌ها به صورت مستقیم یا از طریق صندوق‌های رأی که نوع دیگری از گفت‌وگو است، گفت‌وگو کرد.

رئیس جمهور سوریه در مورد اصرار آمریکا و هم پیمانان آن بر کناره گیری وی از قدرت  و تلاش آن‌ها برای تخریب چهره دولت سوریه گفت: آنها از 5 سال پیش می‌خواهند من کنار بروم که ما اصلا به آن‌ها توجه نکردیم و به فضل حمایت مردم سوریه اینجا هستم.

اسد گفت: آمریکایی‌ها از جنگ جهانی اول که جای انگلیس استعمار گر را گرفتند متوسل به تخریب چهره مخالفان خود شدند و همیشه دروغ می‌گویند.

بشار اسد در مورد انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا نیز گفت: از سال 1974 که روابط با آمریکا را شروع کردیم، ما شاهد رؤسای متعددی در آمریکا بودیم و طی این سال‌ها به این نتیجه رسیدیم که نباید کسی به هیچ رئیس جمهور آمریکا دل خوش کند.

رئیس جمهور سوریه در پایان گفت‎و‌گو اعلام کرد که رؤسای جمهور آمریکا سناریوهای مشترک و واحدی دارند و هر یک به طریقی برای اجرای آن‌ها تلاش می‌کنند یکی مثل بوش لشکرکشی می‌کند و کسی چون اوباما مزدوران خود را می‌فرستند. رئیس جمهور آمریکا نمی‌تواند به اهداف و خواسته‌های خود عمل کند، بلکه وی سناریوهای گروه‌ها و مؤسسات فشار را اجرا می‌کند.