وی تصریح کرد که این مسئله تجاوزی آشکار به حاکمیت ملی و کرامت عراق است و از ترکیه خواست که صبر مردم عراق را آزمایش نکند.

حیکم با اشاره به اینکه صبر مردم عراق نیز حدی دارد، تأکید کرد که مردم عراق به مرزهای خود پایبند هستند و دیگران نیز باید حد و مرز خود را رعایت کنند.

شبکه خبری «المیادین» به نقل از الحکیم گزارش داد که ملت عراق زبان برتری و قلدری را نمی‌پذیرند و از این طرفها خواست که از سیاست تحمیل بر عراق دست بردارند.

رهبر ائتلاف ملی عراق درباره اتهام برخی از کشورها از جمله عربستان به  «حشد شعبی» مبنی بر فرقه گرایی این گروه، تصریح کرد که حشد در واقع دیواری در برابر داعش است و این گروه در پی فرقه‌گرایی نیست.

وی همچنین اظهار داشت که متهم کردن حشد به فرقه گرایی این بار همزمان با حملات عربستان سعودی در صنعاست؛ حملاتی که جان شمار زیادی از غیر نظامیان را گرفت.

حیکم در پایان نسبت به سوء استفاده از داعش برای ایجاد جنگهای جانبی هشدار داد و تأکید کرد که عراق در مقابل داعش حفاظت شده است.

این اظهارات الحکیم خطاب به ترکیه و «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور این کشور است. «ابراهیم کالن» سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفته بود که آنکارا هیچ طرح محرمانه ای در عراق ندارد و «هر اشتباهی در جنگ موصل ممکن است به کوچ صدها هزار نفر منجر شود».

وزارت خارجه عراق «فاروق قایمقچی» سفیر ترکیه در بغداد را فرا خواند و یادداشت اعتراضی را در واکنش به استقرار نیرهای ترکیه در نزدیکی «بعشیقه» عراق به تسلیم وی کرد.